Rezerwacja wizyt:  + 48 32 786 58 00

Rezerwacja wizyt:  + 48 32 786 59 00

Przedsiębiorstwo

Usług Medycznych

Zapraszamy : 8:00 - 20:00   
Tel: +48 32 786 58 00

Zapraszamy : 8:00 - 18:00   
Tel: +48 32 786 59 00

JAKIE SĄ CZĘSTE PRZYCZYNY PRZEWLEKŁEGO KASZLU

Zespół zatokowo-oskrzelowy (postnasal drip)

Jest to sytuacja kiedy wydzielina (śluz, katar, flegma) spływa z nozdrzy po tylnej ścianie gardła. Spływanie wydzieliny prowokuje odruch kaszlowy. Sprawa nasila się zwykle w pozycji leżącej – w nocy. Zespół ten mogą powodować np. alergia, (pyłkowica), polipy nosa, infekcje np. zapalenie zatok.


Choroba refluksowa przełyku (GERD)

Choroba polega na cofaniu się treści pokarmowej, gazów z żołądka do przełyku. Treść ta ma działanie drażniące i może powodować kaszel. Kaszel często nasila się po spożyciu posiłków (zwłaszcza tłustych i obfitych) lub w nocy podczas leżenia na wznak. Chorobie towarzyszy dyskomfort w nadbrzuszu, zgaga, odbijanie się. Czasami rozpoznanie jest trudne, bo jedynym objawem może być suchy kaszel.


Astma

Podobnie jak z chorobą refluksową przełyku – jeśli astma objawia się jedynie występowaniem suchego kaszlu rozpoznanie może być trudne. W sytuacji kiedy astma jest źle leczona (za małe dawki leków, brak regularnego ich stosowania) kaszel może utrzymywać się miesiącami.


Kaszel polekowy

W praktyce najczęściej obserwuję kaszel występujący po lekach na nadciśnienie tętnicze należących do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) np. enalapril, ramipril, perindopril itd. Jeśli męczy Cię długotrwały kaszel i bierzesz jakiekolwiek leki – poczytaj ulotki (działania niepożądane).


Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Choroba występuje głównie u osób palących papierosy. Powoduje nieodwracalne uszkodzenie płuc. Objawia się kaszlem oraz narastającą (często przez lata) dusznością i osłabieniem. Podobnie jak w astmie może dochodzić do zaostrzenia np. w przebiegu grypy.