Przedsiębiorstwo

Usług Medycznych

POZ : 8:00 - 18:00
Telefony:

POZ - +48 32 786 58 13

Specjalistyka - +48 32 786 58 12

Poradnia Dziecięca - +48 32 786 58 14

POZ : 8:00 - 18:00   
Tel: +48 32 786 59 00

POZ,

Specjalistyka,

Poradnia Dziecięca

JAKIE SĄ CZĘSTE PRZYCZYNY OSTREGO KASZLU (UTRZYMUJE SIĘ DO 3 TYGODNI)?

Infekcja górnych dróg oddechowych (np. przeziębienie, zapalenia gardła, zapalenie krtani)

Najczęstsza przyczyna ostrego kaszlu. W zdecydowanej większości powodowana przez wirusy. Zwykle ma charakter samoograniczający się i przechodzi bez leczenia. Objawy ogólne (osłabienie, rozbicie, podwyższona temperatura) przechodzą zwykle po kilku dniach – kaszel może utrzymywać się do 3 tygodni.


Infekcja dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc)

Zdarza się rzadziej. Zapalenie płuc może być spowodowane przez wirusy, bakterie, grzyby i często wymaga konkretnego leczenia. Trzeba o nim pomyśleć gdy pojawia się utrudniony lub przyspieszony oddech i wysoka gorączka. W przypadku zapalenia krtani na pierwszy plan wysuwa się zmieniony głos, chrypka. W zapaleniu oskrzeli bardzo często dominującym objawem jest uporczywy, o dużej intensywności kaszel.


Astma (dychawica oskrzelowa)

Często występuje o osób ze skłonnością do alergii np. pyłkowicy (uczulenie na sezonowo występujące np. pyłki roślin). Kaszel z towarzyszącymi świstami i furczeniami pojawia się zwykle w nocy. Ponadto może nasilać się pod wpływem wysiłku fizycznego i kontaktu z zimnym powietrzem. W momencie gdy osoba chorująca na astmę złapie infekcję np. przeziębienie dochodzi do nasilenia objawów czyli zaostrzenia astmy.