Przedsiębiorstwo

Usług Medycznych

POZ : 8:00 - 18:00
Telefony:

POZ - +48 32 786 58 13

Specjalistyka - +48 32 786 58 12

Poradnia Dziecięca - +48 32 786 58 14

POZ : 8:00 - 18:00   
Tel: +48 32 786 59 00

POZ,

Specjalistyka,

Poradnia Dziecięca

Jak zwalczyć refluks i pozbyć się zgagi?

Sprawa dzieje się w ludzkim ciele w miejscu połączenia przełyku z żołądkiem. W normalnych okolicznościach jedzenie i picie trafia po połknięciu z przełyku do żołądka. W sytuacji kiedy dochodzi do cofania się zawartości żołądka do przełyku, czyli do jej zarzucenia (refluksu) i jednocześnie wywołuje to dokuczliwe objawy i/lub zapalenie przełyku, to mówimy o chorobie refluksowej przełyku (gastroesophageal reflux disease – GERD).

W ścianie przełyku, tuż przy jego ujściu do żołądka znajduje się mający kształt pierścienia i pełniący rolę zastawki mięsień. Nazywa się on zwieraczem dolnym przełyku (lower esophageal sphincter – LES). Kiedy kęs pokarmu przechodzi przez przełyk, to zwieracz rozluźnia się, pokarm wpada do żołądka i po chwili zwieracz kurczy się. Mechanizm ten jest potrzebny aby kwaśna treść żołądka nie cofała się i nie uszkadzała mniej odpornego na kwas przełyku.

Choroba refluksowa przełyku ujawnia się na skutek nieprawidłowego działania mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Jednym ze stanów, które mogą prowadzić do zaburzenia pracy zwieracza jest przepuklina rozworu przełykowego przepony (hiatal hernia). Jest to wpuklenie części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy przepony (hiatus).

Domyślam się, że jeśli nie masz wykształcenia medycznego, to możesz mieć trudności ze zrozumieniem dokładnie o co chodzi. Dlatego obejrzyj proszę poniższe video – powinno ono rozwiać Twoje wątpliwości.

Powtórka z angielskiego: esophageus – przełyk, stomach – żołądek, diaphragm – przepona (mięsień w kształcie dzwona oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej).